środa, 17 lutego 2016

L E C T U R E
P E R F O R M A N C E

 Anna Piotrowska, pomysłodawczyni projektu Ciało jako medium


20 wykładów w szkołach partnerskich, od marca do listopada 2015 roku. 603 uczniów wzięło udział w lecture performance, przygotowanych przez aktorów,

tancerzy, performerów, choreografów i krytyków tańca. 


Wykłady Ciało w teatrze tańca to ciąg  wykładów obejmujących przedstawienie zagadnień,  projekcje wideo, ćwiczenia praktyczne oraz panel dyskusyjny. Wszystko przygotowane w formie performatywnej lub z wplecionymi przykładami na żywo CIAŁO AKCJA.  Celem wykładów było przybliżenie estetyki teatru tańca, zwrócenie uwagi na możliwości medialne ciała i badanie cielesności pod względem estetyczno - komunikacyjnym.


"Wszystko jest iluzją.(...) Przedmiot nadaje nowy sens, można go wykorzystać na różne sposoby. (...) Każdy przedmiot można wykorzystać na wiele sposobów, ogranicza nas tylko wyobraźnia.(...) Dzięki rekwizytom można lepiej wyrazić emocje i przedstawić sytuację.(...) Rekwizyt który służy wyrażeniu emocji. (...) Przedmiot jest najlepszym przyjacielem aktora.(...) Rekwizyt to potężne narzędzie."
(wypowiedzi uczniów po wykładzie Rekwizyt. Rola przedmiotu w teatrze. Prowadzenie Tomasz Urbański i Kamil Bończyk)


Poniżej prezentujemy fotorelację z lecture performance z liceum ogólnokształcącego nr I im. Jana Smolenia w Bytomiu.


Tomasz Urbański (przy wsparciu Kamila Bończyka) - wykład promujący m.in. Laboratorium przedmiotu, prowadzone przez Kamila Bończyka; pt. Rekwizyt. Rola przedmiotu w teatrze.



Szymon Dobosik (przy wsparciu Piotra Wacha) - wykład promujący m.in. Laboratorium Ciało jako medium prowadzone przez Piotra Wacha, pt. Podmiot a przedmiot. Performance art. Tematyka wykładu: różnica pomiędzy podmiotem a przedmiotem, wykorzystanie ciała jako tematyki utworu scenicznego, wykorzystanie ciała jako przedmiotu na scenie (dewastacja, modyfikacje) na przykładach twórczości S. Waltz, X. Le Roy, M. Abramovic, O. Botelho i innych.


 "(...) dowiedziałam się, czym jest freeze, i to zapewne pomoże mi w dalszych zainteresowaniach i rozwijaniu się w stronę aktorstwa. (...) zabawa w freeze była bardzo ciekawym doświadczeniem, tak samo jak instalacja z ludzkich ciał".


Katarzyna Kostrzewa (przy wsparciu Anny Piotrowskiej) - wykład promujący m.in. Laboratorium Ciało z głosu, prowadzone przez Katarzynę Kostrzewę; pt. Głos a ciało. Ciało poruszone i motywacja ciała z integracją głosu.




















Aleksandra Bożek Muszyńska - wykład pt. Ciało jako medium; tematyka wykładu: zwrócenie uwagi na siłę przekazu niewerbalnego, przybliżenie specyfiki teatru Piny Bausch, zadania performatywne.






Anna Duda – wykład pt. Taniec i jego obecność w kulturze i życiu człowieka.




Łukasz Pawłowski – wykład pt. Teatralizacja ciała oraz współpraca reżysera i aktora na przykładzie twórczości Tadeusza Kantora, który tworzył świat teatru w/z „pokoju wyobraźni”. 














„Podabała mi się otwartość prowadzących. (...) Atmosfera na wykładach była bardzo luźna i pozytywna.(...) Ciekawe przekazywanie wiedzy. (...) Podobała mi się atmosfera, poczucie humoru osób prowadzących, ćwiczenia, prezentacje, prowadzenie w ciekawy sposób. (...) Swobodny sposób prowadzenia zajęć. (...) Stwierdziłam, że świadomość ciała może być przydatna.(...) Podoba mi się sposób prowadzenia wykładów. (...) Nauczyłem się lepiej rozumieć zagadanienie performance. Zwróciłem uwagę na formę oraz rolę jaką spełnia w tej dziedzinie sztuki ciało.(...) Aktorstwo to skomplikowana profesja."
(wypowiedzi uczniów)





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz