niedziela, 15 marca 2015



S Z C Z E G Ó Ł O W Y    O P I S    P R O J E K T U

PROJEKT „CIAŁO JAKO MEDIUM” wpisuje się w program „MYŚL W RUCHU”. Ma on dwa zadania. Pierwsze to szeroka forma edukacyjna projektu dla młodzieży trzech liceów w Bytomiu. Edukacja od wykładów, warsztatów, uczestniczenia w przedstawieniach i w „dekatesach” czyli Dyskusyjnym Klubie Sztuki Tańca i pisaniu refleksji, jako wprawek do pisania recenzji.  Projekt ten na pewno wesprze realną współpracę pomiędzy Teatrem a szkołami i ma nadzieję na realne zainteresowanie młodzieży teatrem tańca, ruchu i ciała. Budowanie publiczności spektakli tańca.



Projekt ma być zrealizowany na przełomie całego roku 2015, tj. od marca do listopada 2015 r.  
CIAŁO JAKO MEDIUM to projekt, który składać się będzie ze wszystkich elementów PROGRAMOWYCH „MYŚL W RUCHU” czyli i strony teoretycznej (przygotowawczej) i praktycznej (zaawansowanej). Uczestnicy projektu będę też zapraszani na przedstawienia z repertuaru Teatru Rozbark, jak i przedstawień gościnnych prezentowanych na scenie Teatru Rozbark. Warsztaty zakończone będą pokazami na profesjonalnej scenie Teatru Rozbark. Projekty będą realizowane przez tancerzy współpracujących z naszym teatrem.

CELE TEATRU ROZBARK I FUNDACJI ROZWOJU TAŃCA:
  1. Faktyczne nawiązanie współpracy teatru Rozbark ze szkołami
  2. Realizacja programu edukacyjno-kulturalno-artystycznego
  3. Program wzmacniający świadomość ciała młodych ludzi, uwrażliwiający na sztukę tańca
  4. Program budujący stałą publiczność spektakli tańca

CELE PARTNERÓW - SZKÓŁ:
  1. Interesujący program rozwojowy z poziomu cielesnego i intelektualnego dla młodzieży podnoszący ich własną samoocenę – swoisty trening personalny
  2. Programy wykładów lecture-performance dot. ciała jako medium z dziedzin teatru tańca i performensu.
  3. Całoroczna oferta artystyczna i kulturalna dla młodzieży
  4. Wzrost świadomości odbiorcy sztuki tańca

W trzech liceach będzie prowadzony równoległy program, który z jednej strony ma pokazać otwartość humanistyczną uczniów, a z drugiej stworzony zostanie program integrujący te licea. Część wykładów odbywać się będzie w szkole, a laboratoria, przedstawienia  i dekatesy odbywać się będą w Teatrze Rozbark. 

WYKŁADY:
Wykłady „Ciało w teatrze tańca” -  Ciąg  wykładów obejmujących przedstawienie zagadnień,  projekcje wideo, ćwiczenia praktyczne oraz panel dyskusyjny. Wszystko przygotowane w formie performatywnej lub z wplecionymi przykładami na żywo „CIAŁO AKCJA“.  Celem wykładów jest przybliżenie estetyki teatru tańca, zwrócenie uwagi na możliwości medialne ciała i badanie cielesności pod względem estetyczno-komunikacyjnym.
Przykładowe tematy wykładów:
·       Ciało jako medium – taniec, ruch, gest, bezruch. /Bausch, Vandekeybus, inni/
·       Ciało – podmiot czy przedmiot sztuki?, różnica pomiędzy ciałem jako podmiot (subject) a ciałem jako przedmiot (object), wykorzystanie ciała jako tematyki utworu scenicznego, wykorzystanie ciała jako przedmiotu na scenie – dewastacja, modyfikacje) /Waltz, Le Roy, Abramovic, Orlan, Botelho inni/
·       Nagość jako kostium. (o tym, czy nagość może być kostiumem, czy jest potrzebna, jak ją definiować) /Waltz, Abramovic, Mikołajczyk, Botelho i inni/
·       Ciało problematyczne  (o niepełnosprawności w teatrze tańca) /Hoghe, inni/

LABORATORIUM_CIAŁO JAKO MIEDIUM
Zajęcia warsztatowe – miałyby formę skompresowanych warsztatów twórczych. Głównym tematem jest teatr tańca oraz bycie sceniczne. Głównym zadaniem warsztatów jest pogłębienie wrażliwości ruchowej, rozwijanie wyobraźni przestrzenno-ruchowej, a także stymulacja zainteresowania sztuką współczesną wśród młodych ludzi.  Pierwsza część to zajęcia z tańca współczesnego (nauka kombinacji i krótkich choreografii oraz podstaw tańca współczesnego. Poznanie zagadnienia teatru tańca jako zjawiska - forma rozmowy na temat gatunku, przybliżanie estetyki, pojawiłyby się pojęcia: estetyka performatywności, kontekst, kompozycja, trwanie, bycie sceniczne, aktorstwo w teatrze tańca. Zadnia twórcze: tworzenie własnych etiud, kompozycji, tworzenie podstawowej dramaturgii, praca z tekstem, tekst a ruch.

LABORATORIUM_PRZEDMIOTU
Performatywność i semiotyka przedmiotu w kontekście pracy aktora, formy i kontekstu scenicznego. Rodzaj zajęć skierowany do młodzieży szkół średnich dotyczących badań na temat przedmiotu w teatrze. Program to seria ćwiczeń  opartych na dokonaniach Tadeusza Kantora, Jerzego Grotowskiego oraz pracy Konstantego Stanisławskiego mających na celu poznanie potencjału przedmiotu w kontekście spotkania ciała w ruchu i z przedmiotem. Ćwiczenia wykonywane będą w laboratoryjno-badawczym charakterze, cechą których jest pewien proces pozwalający na swobodne działanie uczestników. Dodatkowo zakładają serię dyskusji dotyczących wykonywanych ćwiczeń dzielenia się  wnioskami i pomysłami. Ludzie przez przedmiot będą mogli się wyrazić i poznać odrobinę warsztatu teatralnego i ruchowego, co wyraźnie wpłynie na sposób postrzegania dzieła teatralnego w przyszłości, zwrócą również uwagę na to jak przedmioty uczestniczą w ich życiu prywatnym. Warsztaty zakończone pokazem użycia rekwizytu i budowania dialogu cielesnego, i nadawanie nowych znaczeń.

LABORATORIUM_CIAŁO Z GŁOSU

Dźwięki z ciała. Ciało poruszone swobodniej używa głosu. Głos określa naszą indywidualność. Jak możemy spotkać głos z ciałem poruszonym. Seria warsztatów poszukujących w ekspresji ciała i głosu. Użycie głosu w ruchu. Wykorzystanie własnego głosu do zwiększenia siły i skuteczności wypowiedzi: pauza, rytm, wysokość dźwięku, intonacja, tempo mówienia. Relaksacja i pokonywanie stresu. Oddech, ruch, głos. Warsztaty zakończone pokazem odnalezienia CIAŁA Z GŁOSU jako formy ekspresji. 


PROJEKT CIAŁO JAKO MEDIUM sfinansowany 
przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach projektu MYŚL W RUCHU 2015
ORGANIZATOR: TEATR ROZBARK
PARTNERZY: 
eferte_FUNDACJA ROZWOJU TAŃCA
TRZY BYTOMSKIE SZKOŁY ŚREDNIE: 
I LO im. Jana Smolenia, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, IV LO im. Bolesława Chrobrego

KOORDYNATOR: ANNA PIOTROWSKA
POMYSŁODAWCY: ANNA PIOTROWSKA, PIOTR MATEUSZ WACH
BLOG i dekatesy: ANNA DUDA i ALEKSANDRA KRANZ
WYKŁADY i LABORATORIA: PIOTR MATEUSZ WACH, SZYMON DOBOSIK, KAMIL BOŃCZYK, KATARZYNA KOSTRZEWA, ALEKSANDRA BOŻEK-MUSZYŃSKA i in.







 instytut muzyki i tańca



 Teatr ROZBARK

 eferte

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz