środa, 28 września 2016


W Y K Ł A D Y     I    D E K A T E S Y 

Anna Piotrowska i Kamil Bończyk /wykład performatywny/ "Ciało jako medium" 2015.


Szeroko ujęty PROGRAM projektu „CIAŁO JAKO MEDIUM #2” zakłada cykl wykładów otwartych, warsztatów, uczestnictwo w przedstawieniach i „dekatesach” czyli Dyskusyjnym Klubie Sztuki Tańca - jako wprawka do pisania recenzji, warsztat „zapiski (z) ciała” oraz kino tańca.


"DEKATESY" 
Dyskusyjny Klub Sztuki Tańca 


Zapraszamy na wspólne oglądanie spektakli w Teatrze ROZBARK i dyskusje pospektaklowe w gronie artystów. Dekatesy moderują: Anna Duda i Aleksandra Kranz.

*4 wejścia bezpłatne dla uczestników "Ciało jako Medium #2"(22.10, 29.10, 12.11, 27.11)
Godziny spektakli proszę śledzić na stronie Teatru ROZBARK
TEATR ROZBARK


*/dekatesy 1 / 22 października (sob) /"Podziemne słońca", reż. i chor. Anna Piotrowska/

*/dekatesy 2/ 29 października (sob)/ „Czekając trawnika” , konc. i reż. A. Piotrowska/

/dekatesy 3/  4 listopada (pt)/ "Zagubieni w skórze", reż. i chor. Anna Piotrowska/

*/dekatesy 4/ 12 listopada (sob)/ premiera Pink Mama „Olimpiade”/

26 listopada (sob)/ premiera „Mommy Issues”, chor. Cecilia Moisio /

*/dekatesy 5/  27 listopada/ (nd)/ „Mommy Issues”, chor. Cecilia Moisio/


(od lewej ) Aleksandra Kranz, Anna Piotrowska i Anna Duda "dekates"/ "Ciało jako medium" 2015.


WYKŁADY  OTWARTE/
GODZINA: 14:00 - 16:00/ MIEJSCE: sala konferencyjna w Teatrze ROZBARK/ wstęp wolny/  uczestnicy projektu: obecność obowiązkowa

Motywem przewodnim cyklu wykładów będzie CIAŁO, na które spojrzymy z różnych perspektyw. Ponadto uczestnicy zapoznani zostaną z historią i estetyką teatru tańca. Wykłady urozmaicone zostaną projekcjami video, ćwiczeniami praktycznymi i panelami dyskusyjnymi. Nowością jest również warsztat, który został nazwany przez Annę Piotrowską „zapiski (z) ciała” i jest próbą nauczania obserwacji siebie, otoczenia, własnych refleksji i próbą nauczenia korzystania z potencjału, który w nas tkwi.

Anna Duda / wykład performatywny/ "Ciało jako medium" 2015.

P R O G R A M

WYKŁAD I / 24 września (sob.) / Aleksandra Kranz
Anna Piotrowska i Bytomski Teatr Tańca i Ruchu ROZBARK. CIAŁO w kontekście twórczości artystycznej.

Wykład poświęcony twórczości Anny Piotrowskiej, pomysłodawczyni Projektu "Ciało jako Medium#2"/ kierownik artystyczny zespołu Teatru ROZBARK/ prezes eferte (FUNDACJA ROZWOJU TAŃCA), choreograf / reżyser / tancerka / performer/ założyciel mufmi / nauczyciel tańca współczesnego. Tematy, które poruszać będziemy to: demokratyczne ciało, praca z procesem, poszukiwanie tożsamości.

WYKŁAD II / 1 października (sob.) / Aleksandra Kranz
„Zapiski (z) ciała” / cz.1. Taniec.

Nazwany przez Annę Piotrowską warsztat „zapiski (z) ciała” jest próbą nauczania obserwacji siebie, otoczenia, własnych refleksji i próbą nauczenia korzystania z potencjału, który w nas tkwi. Spotkania poprowadzi Aleksandra Kranz, która od trzech lat prowadzi m.in. notatki z pracy edukacyjnej Anny Piotrowskiej. Ogólnie warsztat skierowany do osób tańczących jak i nie tańczących, krytyków teatralnych, piszących o tańcu, wszystkich którzy chcą poszerzyć swój warsztat. Doświadczenie tańca przeniesione zostaje w kontekście „zapisków (z) ciała”. Jak połączyć akt tańczenia i notowania, dlaczego obserwujemy, po co piszemy? Czy na podstawie enigmatycznych notatek jest się w stanie uchwycić mikro i makrokosmos taneczny? Punktem wyjścia warsztatów będą wcześniejsze kilkuletnie doświadczenia obserwacyjno - badawcze z sali zarówno z perspektywy uczestniczącej w zajęciach jak i stricte obserwacyjnej. Narzędziem niezbędnym w procesie zapisywania tańca jest niewątpliwie aktywna obserwacja.

WYKŁAD III / 15 października (sob.) / Anna Duda
Uwolnić stopy! Isadora Duncan i historia o tym, jak upowszechniła się koncepcja tańca wolnego.

Spotkanie poświęcone zostanie narodzinom XX-wiecznych koncepcji tańca współczesnego. Oprócz postaci Isadory Duncan i jej tanecznego manifestu, opowiemy również o innych ważnych postaciach, które wpłynęły na rozwój nowych prądów w sztuce tańca, zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych.

WYKŁAD IV / 22 października (sob.) / Anna Duda
Tańcz, tańcz! Inaczej jesteśmy zgubieni. Pina Bausch i narodziny tanztheater.

Słowa Piny Bausch będą punktem wyjścia do zrozumienia, w jaki sposób nowe myślenie o ciele i ruchu przeniknęło na deski teatralne i dlaczego w tanztheater zakochał się niemal cały świat.

WYKŁAD V / 29 października (sob.)/ Aleksandra Kranz
„Zapiski (z) ciała” / cz.2. Improwizacja.

Nazwany przez Annę Piotrowską warsztat „zapiski (z) ciała” jest próbą nauczania obserwacji siebie, otoczenia, własnych refleksji i próbą nauczenia korzystania z potencjału, który w nas tkwi. Spotkania poprowadzi Aleksandra Kranz, która od trzech lat prowadzi m.in. notatki z pracy edukacyjnej Anny Piotrowskiej. Ogólnie warsztat skierowany do osób tańczących jak i nie tańczących, krytyków teatralnych, piszących o tańcu, wszystkich którzy chcą poszerzyć swój warsztat. Doświadczenie tańca przeniesione zostaje w kontekście „zapisków (z) ciała”. Jak połączyć akt tańczenia i notowania, dlaczego obserwujemy, po co piszemy? Czy na podstawie enigmatycznych notatek jest się w stanie uchwycić mikro i makrokosmos taneczny? Punktem wyjścia warsztatów będą wcześniejsze kilkuletnie doświadczenia obserwacyjno - badawcze z sali zarówno z perspektywy uczestniczącej w zajęciach jak
i stricte obserwacyjnej. Narzędziem niezbędnym w procesie zapisywania tańca jest niewątpliwie aktywna obserwacja.

WYKŁAD VI / 5 listopada (pt.) / Anna Duda
Terpsychora w tenisówkach? Yvonne Rainer i Steve Paxton. Źródła contact improvisation i postmodern dance.

O tym, co działo się w Stanach Zjednoczonych w okolicach lat 60-tych, o narodzinach nowych metod pracy w obszarze tańca współczesnego i nowych form twórczości tanecznej, opartych o konceptualne myślenie o ruchu.

WYKŁAD VII / 19 listopada (sob.) / Anna Duda
Conrad Drzewiecki i tradycja polskiego teatru tańca.

Tym razem przybliżymy nieco źródła polskiej tradycji tańca współczesnego, sięgając nie tylko do twórczości samego Conrada Drzewieckiego, ale również momentu „przed” i ze spojrzeniem na to, jak dziedzictwo Drzewieckiego wpłynęło na kształtowanie się polskiej sceny tańca w następnych latach.

WYKŁAD VIII / 25 listopada (pt.) / Anna Duda/ 18:00
Mapa tańca współczesnego w Polsce.


Przegląd aktualnych zjawisk tańca współczesnego w Polsce w całej swej różnorodności geograficznej i artystycznej, ważniejszych przeglądów, twórców. To również okazja do pokazania Bytomskiego TTiR Rozbark na tle tej mapy, w myśl, że to co lokalne, może zapraszać do świata dużo szerszego i bogatszego, oferującego różne doznania estetyczne i możliwości twórczego działania.


PONIŻEJ wykłady performatywe/ "Ciało jako medium" 2015/ 





















AKTUALNOŚCI na FB: CIAŁO MEDIUM


Projekt realizowany we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca 
w ramach programu "MYŚL W RUCHU 2016"



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz